Chińskie naleśniki dwuwarstwowe

Chyba w każdym miejscu na świecie można dostać naleśniki. Oczywiście także i w Chinach - a że to kraj ogromny i zróżnicowany, robi się się tam naprawdę wiele rodzajów naleśników lub placków naleśnikopodobnych. Dziś prezentuje Wam dwuwarstwowe naleśniki ludu Hui, które można kupić w prowincji Qinghai. Przepis pochodzi z książki Jeffrey'a Alforda i Naomi Duguid Beyond the Great Wall. Recipes and travels in the other China.

Naleśniki te robi się z dwóch rodzajów ciast: pierwszego tylko z mąki i wody oraz drugiego nieco słodszego i bardziej wyrazistego, z dodatkiem jajek i cukru. Te placki są bardzo miękkie i puszyste, a także nieco orientalne w swoim slodko-słonym smaku.

CHIŃSKIE NALEŚNIKI DWUWARSTWOWE
Hui two-layer crepes

4-6 porcji

1 warstwa
1 i 1/4 szklanki (175g) mąki
1 i 1/2 szklanki (335ml) wody o temperaturze pokojowej
1 i 1/2 łyżki oleju roślinnego
1 łyżeczki soli
2 warstwa
1 szklanka (140g) mąki
2 duże jajka
1 szklanka (225ml) wody o temperaturze pokojowej
3 łyżki cukru

1 warstwa
Mąkę umieść w misce, dodaj wodę i ubijaj, aż uzyskasz gładkie, rzadkie ciasto. Dodaj olej i sól, wymieszaj do połączenia składników. Przykryj i odstaw na 45-60minut.

2 warstwa
Mąkę umieść w misce. Jajka roztrzep z wodą, dodaj do mąki. Ubijaj, aż uzyskasz gładkie, rzadkie ciasto. Na końcu dodaj cukier, dokładnie wymieszaj. Przykryj i odstaw na 45-60 minut.

Oba ciasta ponownie wymieszaj. Patelnię (25-30cm, ja użyłam małej patelni) dobrze rozgrzej i lekko posmaruj olejem. Pierwszą warstwę ciasta przelej na patelnię (ruchem spiralnym od środka ku krawędzią) tak by pokryła całe dno (cienko). Smaż przez około 1 minutę, po czym wlej na wierzch drugą warstwę (wyrównaj wierzch grzbietem łyżki). Smaż przez koleją minutę lub do momentu, gdy powierzchnia naleśnika zetnie się. Skrop wierzch odrobiną oleju i odwróć naleśnika. Smaż z drugiej strony przez około 1 minutę, następnie złóż na pół i przełóż na talerz. Cały proces powtórz z pozostałym ciastem.

Tak przygotowane naleśniki są w Xining sprzedawane solo, ale nadają się doskonale także do nadziewania na wszelkie możliwe sposoby: zarówno słodkie, jak i te wytrawne (ja poszłam w kierunku chińsko-polskim i zjadłam po prostu z serem :). Można je smażyć w dowolnych rozmiarach, nawet bardzo małych.

Smacznego!

8 komentarze:

Unknown pisze...

Świetne!
Do kaczki po pekińsku podaje się także dwuwarstwowe naleśniki. Przepis i wykonanie trochę się różni.

Izaa pisze...

ciekawy przepis zapisze i zrobię..;) pozdrawiam

Paula pisze...

wow, ale ciekawy pomysł z tymi warstwami!

grazyna pisze...

Ale fajne te naleśniki ! Muszę spróbować je zrobić :)

Anonimowy pisze...

Ale super!
Kiedyś na pewno się skuszę. :)

Pozdrawiam!

andzia-35 pisze...

Tych akurat nie jadłam, ale jakiś czas temu robiłam Jia Chang Bing i Cong You Bing, coś pysznego!

naleśniki przepis pisze...

ciekawy przepis, chyba dużo podróżujesz

Adrian Pawlak pisze...

Bardzo ciekawy przepis na moje ulubione naleśniki. Na pewno wypróbuję je w najbliższym czasie :). Kiedyś trudność sprawiało mi same przygotowanie ciasta naleśnikowego. Obecnie stosuję się zawsze do porad zawartych na https://wkuchnizwedlem.wedel.pl/ i zawsze mi się ono udaje. Do przygotowania naleśników używam specjalnej patelni z grubym dnem, która lepiej rozprowadza ciepło i dłużej je utrzymuje. Ciasto na naleśniki powinno być jednolite i pozbawione grudek.

Blog Widget by LinkWithin