Na zimę. Morele i nektarynki.

Wszystkie dzisiejsze przepisy pochodzą z książki Rachel Saunders The Blue Chair Jam Cookbook, czyli jedynej pozycji jaką posiadam w temacie przetworów. Dżemy morelowe udało mi się o dziwo usmażyć w pełni sezonu, choć z dwoma małymi porażkami :). Po pierwsze pod koniec smażenia pierwszego dżemu okazało się, że woda różana została w Krakowie. Dramat. Dodałam więc miodu kasztanowego. Nie jest źle, ale nie do końca to na co się nastawiałam, czyż nie? Z przepisu na dżem morelowy klasyczny (u mnie z wanilią) zrobiłam też wersję z kandyzowanym imbirem, niestety dzidziuś przeszkadzał mi bardzo swoją chęcią pomagania, musiałam odciągać go od kuchni i ten dżem przesmażyłam. Wyszła mi marmolada o konsystencji mordoklejki :). Człowiek uczy się na błędach. W tym wypadku jest to nauka: gdy masz małe dziecko zrezygnuj z resztek snu i smaż dżemy w środku nocy :).

Podoba mi się metoda Rachel z zaparzaczem do herbaty w celu dodania aromatu z pestek. Zastosowałam ją jednak tylko przy pierwszym dżemie, ponieważ mam tylko jedną sztukę takiego urządzenia, a wszystkie dżemy smażyłam niemal jednocześnie (podejrzewam, że możecie sobie wyobrazić moją kuchnię po tym wyczynie). Do pozostałych dżemów morelowych dodałam po prostu przeciśnięte przez praskę pestki i ta metoda jest także dobra, choć małe drobinki są wyczuwalne potem w produkcie gotowym. Metoda z zaparzaczem daje bardzo gładką konsystencję. Tak więc polecam.


Ostatni dżem jaki zrobiłam po prostu mnie zachwyca. I choć nektarynki można kupić właściwie przez cały rok, obecnie są one bardzo soczyste, miękkie i słodkie. Warto to wykorzystać. Szukajcie takich właśnie bardzo dojrzałych, słodkich owoców.


Do wszystkich dżemów dodałam połowę ilości cukru, jaką podaje Rachel. Poniżej proporcje z jakich ja smażyłam. Jeśli chcecie spróbować oryginału podwójcie ilość cukru.


DŻEM MORELOWY Z....

1 kg moreli

250g cukru

2 łyżki (30ml) soku z cytryny
kilka chlustów wody różanej
- u mnie miód kasztanowy do smaku

Dzień 1
Morele pokrój na ćwiartki, kilka pestek zachowaj. Kawałki owoców umieść w szklanej lub plastikowej misce, wymieszaj z cukrem i sokiem z cytryny. Folię spożywczą rozłóż bezpośrednio na owocach, a następnie szczelnie przykryj (pokrywką lub kolejną warstwą folii). Odstaw do lodówki na całą noc (moje morele stały około 30 godzin i im to nie zaszkodziło).

Dzień 2
Pestki moreli otwórz za pomocą dziadka do orzechów, środki wyciągnij i drobno posiekaj (aż uzyskasz 1 łyżkę). Posiekane nasiona umieść w stalowym, szczelnym zaparzaczu do herbaty i odstaw (jeśli nie posiadasz zaparzacza posiekane pestki dodatkowo przeciśnij przez praskę do czosnku).

Morele wyciągnij z lodówki i dokładnie wymieszaj, tak by cukier się rozpuścił w soku. Morele umieść w rondlu do smażenia, włóż przygotowany zaparzacz do herbaty lub wrzuć przeciśnięte przez praskę pestki. Następnie smaż dżem, często mieszając, na dużym ogniu przez 4 minuty. Po tym czasie zdejmij z ognia i zbierz pianę. Ponownie doprowadź do wrzenia, zmniejsz nieco ogień i smaż przez około 30 minut, aż dżem uzyska pożądaną konsystencję (przez ostatnie 10-15 minut często mieszaj by dżem nie przywierał do dna). Gotowy dżem zdejmij z ognia, wyciągnij zaparzacz, zbierz pianę. Do dżemu wlej odrobinę wody różanej, spróbuj, dodaj więcej wody do smaku (wodę różaną dodawaj w małych ilościach i w kilku partiach, aby nie przesadzić). Gotowy dżem przełóż do wyprażonych słoików. Zakręć, ustaw słoiki na zakrętkach lub spasteryzuj (np. metodą piekarnikową).

Mój dżem, jak już wiecie, z przyczyn technicznych jest z miodem, który także dodałam na końcu. Ale może ktoś z Was skusi się na oryginalną wersję i opisze mi smak. W tym roku już sobie odpuszczę, ale za rok na pewno podejmę kolejną próbę.


WARIACJA: DŻEM MORELOWY Z WODĄ RÓŻANĄ I KARDAMONEM. Do zaparzacza z pestkami dodaj 1 łyżeczkę lekko rozgniecionych strąków kardamonu.

DŻEM MORELOWY Z WANILIĄ

1,7kg moreli
500g cukru
3 łyżki (45ml) soku z cytryny

1/3 lub 1/2 laski wanilii


Dzień 1
Morele pokrój na ćwiartki, kilka pestek zachowaj. Kawałki owoców umieść w szklanej lub plastikowej misce, wymieszaj z cukrem i sokiem z cytryny. Folię spożywczą rozłóż bezpośrednio na owocach, a następnie szczelnie przykryj (pokrywką lub kolejną warstwą folii). Odstaw do lodówki na całą noc (moje morele stały około 30 godzin i im to nie zaszkodziło).

Dzień 2

Pestki moreli otwórz za pomocą dziadka do orzechów, środki wyciągnij i drobno posiekaj (aż uzyskasz 1 łyżkę). Posiekane nasiona umieść w stalowym, szczelnym zaparzaczu do herbaty, dodaj pokrojony kawałek wanilii i odstaw (jeśli nie posiadasz zaparzacza posiekane pestki dodatkowo przeciśnij przez praskę do czosnku, a nasiona z wanilii dodaj do owoców).

Morele wyciągnij z lodówki i dokładnie wymieszaj, tak by cukier się rozpuścił w soku. Połowę moreli umieść w rondlu do smażenia. Drugą połowę zmiażdż praską do ziemniaków, po czym dodaj do rondla, a następnie włóż przygotowany zaparzacz do herbaty lub wrzuć przeciśnięte przez praskę pestki i nasiona zekrobane z laski wanilii. Następnie smaż dżem, często mieszając, na dużym ogniu przez 4 minuty. Po tym czasie zdejmij z ognia i zbierz pianę. Ponownie doprowadź do wrzenia, zmniejsz nieco ogień i smaż przez około 30-40 minut, aż dżem uzyska pożądaną konsystencję (przez ostatnie 10-15 minut często mieszaj by dżem nie przywierał do dna). Gotowy dżem zdejmij z ognia, wyciągnij zaparzacz, zbierz pianę. Gotowy dżem przełóż do wyprażonych słoików. Zakręć, ustaw słoiki na zakrętkach lub spasteryzuj (np. metodą piekarnikową).

WARIACJA: DŻEM MORELOWY oraz DŻEM MORELOWY Z KANDYZOWANYM IMBIREM. Z tego przepisu można zrobić prosty dżem morelowy (bez wanilii) lub dżem morelowy z kandyzowanym imbirem (garść imbiru posiekaj i wrzuć do owoców na początku smażenia).

DŻEM NEKTARYNKOWY

2kg nektarynek

500g cukru

100-150ml soku z cytryny


Dzień 1 Każdą nektarynkę pokrój na 6 części. Umieść w szklanej lub plastikowej misce, zasyp cukrem i polej 100ml soku z cytryny. Nie mieszaj! Folię spożywczą rozłóż bezpośrednio na owocach, a następnie szczelnie przykryj (pokrywką lub kolejną warstwą folii). Odstaw do lodówki na 3-6 dni.

Dzień 3-6
Nektarynki wyciągnij z lodówki, powinny wypuścić bardzo dużo soku. Całość dokładnie wymieszaj, tak by cukier całkowicie się rozpuścił. Spróbuj płynu i jeśli to koniecznie dodaj więcej soku z cytryny (powinien być lekko wyczuwalny). Całość umieść w rondlu, doprowadź do wrzenia i smaż, często mieszając, na dużym ogniu przez 5 minut. Po tym czasie zdejmij z ognia i zbierz pianę. 2/3 mikstury zmiażdż praską do ziemniaków. Ponownie doprowadź do wrzenia, smaż przez około 30-40 minut na średnim ogniu, aż dżem uzyska pożądaną konsystencję. Za każdym razem, gdy dżem zacznie przywierać do dna, zmniejsz nieco siłę palnika. Gotowy dżem przełóż do wyprażonych słoików. Zakręć, ustaw słoiki na zakrętkach lub spasteryzuj (np. metodą piekarnikową).

WARIACJA: DŻEM NEKTARYNKOWY Z KANDYZOWANYM IMBIREM. Na początku smażenia dodaj nieco posiekanego kandyzowanego imbiru wraz z łyżką likieru imbirowego.

A teraz uciekam nad morze. Mam nadzieję, że gdy wrócę za tydzień na targu będą jeszcze jagody i maliny. Jak zwykle plany smażenia nie mieszczą się w rozkładzie dnia. Mam opóźnienia, ale i ambicję: jagodowy z miętą, jagodowy z bananem, powidła jagodowe oraz malinowa konfitura do herbaty i dżem malinowy z przepisu Pierre'a Herme do jego cynamonowych Linzer Cookies :).

Smacznego!

5 komentarze:

aga pisze...

wspaniale dzemy:) co za smaki i aromaty, mniam:)

margot pisze...

noooo, nie wiem , co mam napisać:)))
Iv jesteś genialna i twoje przetwory też

maly-kuchcik pisze...

Dżemy, dżemy. Dżemowy zawrót głowy. Uwielbiam robić dżemy! : D

Majana pisze...

Świetne są te przetwory!:)

jolanta szyndlarewicz pisze...

kochana niebiańskie te dżemy:) a jak pieknie opisane słoiczki:) pozdrawiam ciepło

Blog Widget by LinkWithin