Chałka, challah, חלה

Chałka, tak jak bajgle, ewoluowała ze swoich żydowskich korzeni w rozpoznawany na całym świecie chleb. Nie jest trudna do zrobienia, nie wymaga bardzo długiej fermentacji, tylko nieco cierpliwości, ważne by nie wsadzić jej do piekarnika zbyt wcześnie. Chleb z tego przepisu (Crust and Crumb, Reinhart) nie jest słodki. Ja wolę słodkie, ale A. lubi właśnie takie. Tak więc słodka pojawi się w naszym domu nieco później, najprawdopodobniej dopiero w zimie, do herbaty i dżemu w zimne wieczory.

CHAŁKA
Challah
1 bochenek


3 i 1/2 szklanki (450g) mąki pszennej chlebowej
1/4 szklanki (50g) cukru
1 łyżeczka soli
2 łyżeczki suszonych drożdży
2 łyżki (25g) miękkiego masła
2 jajka, ubite
2 żółtka, ubite plus 1 żółtko do posmarowania ciasta
1/4 szklanki (60ml) mleka o temperaturze pokojowej
1/2 szklanki (125ml) wody o temperaturze pokojowej
mak do posypania (opcjonalnie)
oliwa z oliwek (do posmarowania ciasta)

Wszystkie składniki ciasta wymieszać w misce za pomocą miksera z hakiem.

Jeśli korzystasz z miksera typu Kitchen Aid: mieszaj ciasto przez 1 minutę na wolnych obrotach, a następnie przez 10 minut na średniej prędkości.
Jeśli zagniatasz ciasto ręcznie: przełóż ciasto na wysypany mąką blat i zagniataj przez 12-15 minut, aż będzie miękkie i elastyczne. Ciasto powinno być nieco lepkie (jeśli jednak za bardzo przylega do rąk dodaj więcej mąki).

Gotowe ciasto przełóż do miski, spryskaj oliwą, szczelnie przykryj folią spożywczą i odstaw do wyrośnięcia na 1 godzinę. Po upływie tego czasu ciasto wyciągnij na blat, ugniataj przez kolejne 5 minut. Włóż z powrotem do miski i pozostaw do wyrośnięcia (pod przykryciem) na kolejną godzinę.

Podziel ciasto na 4 równe części (lub 3,5,6 jeśli wolisz), które uformuj w kule. Spryskaj je oliwą z oliwek, przykryj folią i odstaw na 20 minut.

Z każdej kuli uformuj wałek (powinny być nieco pulchniejsze na środku, a węższe na końcach) i zapleć chleb.

Ciasto umieść na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Ostatnie żółtko roztrzep i posmaruj nim chleb (nie zużywaj całego żółtka, a pozostałą ilość odstaw do późniejszego wykorzystania). Spryskaj chleb oliwą, przykryj czystą ściereczką lub folią spożywczą i pozostaw do wyrośnięcia na około 1 godzinę, aż ciasto podwoi swoją objętość.

Piekarnik rozgrzej do 190 stopni. Bochenek posmaruj pozostałym żółtkiem, posyp makiem i piecz przez około 45 minut na środkowym poziomie piekarnika (jeśli chleb zarumienia się zbyt szybko, przykryj go folią aluminiową).

Po upieczeniu przełóż chałkę na kratkę i pozostaw do ostygnięcia na minimum 45 minut.

Polecam ten przepis wszystkim tym, którzy do tej pory bali się robić chałkę, myśląc, że jest ona zbyt trudna. Ciasto dobrze się wyrabia i ładnie rośnie. Smakuje doskonale. Nie trzeba go zaplatać, można upiec po prostu w foremce. Zamiast cukru można wtedy użyć miodu lub melasy, a także dodać rodzynki.

Smacznego!

3 komentarze:

margot pisze...

piękna
dla mnie chałka i rogale maja najdoskonalsza formę wizualną

Dziwnograj pisze...

MMmm :) Jaka piękna, wygląda na bardzo chrupiącą.

Jul pisze...

Wyglada cudnie! Masz talent kobitko:)

Blog Widget by LinkWithin