Czeski chleb żytni

Kolejny szybki i bardzo dobry chleb żytni (a właściwie pszenno-żytni). Przepis pochodzi z książki Beatrice Ojakangas Chleb. Pieczemy w domu. No to pieczemy :). Tradycyjnie ten chleb wyrasta w koszu, autorka podaje jednak metodę wyrastania w misce i pieczenia na blasze, dla tych którzy kosza nie używają. Chociaż piekłam tradycyjnie, podaje opis jak z książki.

CZESKI CHLEB ŻYTNI
1 bochenek

2 paczki (14g) suszonych drożdży
2 szklanki ciepłej wody (40-45 stopni)
1/4 szklanki (60g) cukru - u mnie połowa tej ilości, 30g
2 łyżki miękkiego masła
4 łyżeczki soli
1 łyżeczka kminku
3 szklanki (360g) mąki żytniej
- u mnie typ 720
3-3,5 szklanki (360-420g) mąki pszennej chlebowej lub zwykłej mąki pszennej
- u mnie typ 850
stopione masło do posmarowania chleba - zrezygnowałam

W dużej misce połącz drożdże z mąką pszenną i żytnią, cukrem, solą i kminkiem. Dodaj ciepłą wodę i masło, wymieszaj, po czym przełóż na blat. Wyrabiaj ciasto przez 10 minut, aż będzie jedwabiście gładkie, uformuj ciasto w kulę. Umyj miskę, nasmaruj tłuszczem i włóż do niej wyrobione ciasto; obróć, żeby natłuścić ze wszystkich stron. Nakryj i odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce, aż podwoi swoją objętość (około 1 i 1/2 godziny).

Wyrośnięte ciasto zbij i zagnieć kilka razy na oprószonym mąką blacie. Ponownie uformuj ciasto w kulę. Wyłóż miskę o pojemności 4 litrów czystą ściereczką i włóż ciasto (użyłam koszyka do wyrastania, bez ściereczki i piekłam na kamieniu do pizzy). Nakryj ciasto ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 1 godzinę (aż niemal podwoi objętość). Odkryj miskę. Posmaruj blachę masłem i nakryj nią miskę, a potem odwróć blachę i miskę jednocześni, tak by ciasto wypadło na blachę. Zdejmij z ciasta ściereczkę (jeśli się przyklei możesz ją zwilżyć). Przebij ciasto na wylot trzonkiem drewnianej łyżki, żeby uwolnić uwięzione w cieście pęcherzyki powietrza.

Wstaw do piekarnika nagrzanego do temperatury 235 stopni. Po 10 minutach zmniejsz temperaturę do 175 stopni i piecz jeszcze 45 minut. Wyjmij bochenek z piekarnika, połóż na kratkę, posmaruj stopionym masłem (nie posmarowałam). Pokrój na ćwiartki, a ćwiartki na kromki.


Chleb robi się bardzo szybko. Smakuje rewelacyjnie i wygląda ciekawie. Tak jak się spodziewałam. Polecam.

Smacznego!

2 komentarze:

margot pisze...

wygląda bardzo pysznie
Mam tą książkę i przyznaje nie robiłam zbyt dużo ,ale co zrobiłam to z sukcesem

Ewelina Majdak pisze...

Piękny!!!!

Blog Widget by LinkWithin