Mangoes & Curry Leaves by Jeffrey Alford i Naomi Duguid

Dziś o kolejnej książce, która wspaniale odnalazła się w mojej kulinarnej bibliotece: Mangoes & Curry Leaves: Culinary Travels Through the Great Subcontinent autorstwa Jeffrey'a Alforda i Naomi Duguid. Gotowałam z niej przez cały tydzień i jestem zachwycona. Do zakupu zachęcił mnie program Półka z książkami obejrzany jakiś czas temu w kuchni.tv. I nie żałuje. To chyba najlepsza książka o kuchni indyjskiej (w znośnej wersji, czyli do zrobienia samodzielnie w domu) z jaką do tej pory się spotkałam. Każdy przepis wyszedł i wspaniale smakował, większość składników udało się zdobyć bez większych problemów. Na pewno będę do niej wracać bardzo, ale to bardzo często.

kilka słów o autorach
Podróżnicy, pisarze, fotografowie, kucharze - Jeffrey Alford i Naomi Duguid spędzili trzy dekady odkrywając niezwykłe bogactwo i różnorodność lokalnych i regionalnych kuchni Azji. Pracują razem odkąd poznali się w Tybecie w 1985 roku, a ich wspólnym celem jest odnalezienie znaczenia tych podstawowych, codziennych, domowych posiłków w ich kulturowym kontekście. Ich podróże (kilka miesięcy w roku) i poszukiwania skupiają się głównie na kontynencie azjatyckim. Ich cztery poprzednie książki kucharskie: Flatbreads and Flavors: A Baker's Atlas (1995), Seductions of Rice (1998), Hot Sour Salty Sweet: A Culinary Journey through Southeast Asia (2000) oraz HomeBaking: The Artful Mix of Flour and Tradition Around the World (2003), zdobyły wiele nagród. Mangos & curry leaves jest ich piątą wspólną publikacją, a ostatnio wydali także Beyond the Great Wall: Recipes & Travels in the Other China.
Jeffrey i Naomi współpracują z wieloma czasopismami kulinarnymi (m.in. Saveur, Food & Wine, Food Arts, Gourmet). Mieszkają w Toronto.

kilka słów o książce
W Mangoes and curry leaves autorzy zabierają nas w podróż do Bangladeszu, Indii, Nepalu, Pakistanu i Sri Lanki. Jeffrey i Naomi osiągnęli doskonałość w ukazaniu wyjątkowości tych poszczególnych krajów: Pakistanu i jego kuchni inspirowanej zmiennym klimatem; izolowanego Nepalu i jego mieszkańców potrafiących wyczarować cuda z tak podstawowych produktów jak proso i soczewica; Bhutanu, gdzie mięso, warzywa i świeży ser często podaje się w postaci pikantnych gulaszy; Bangladeszu, w którym serwuje się kilkudaniowe posiłki; Sri Lanki pełnej tropikalnych owoców i warzyw.
Tak, jak i Europa, subkontynent indyjski jest miejscem, w którym całkowicie odmienne tradycje kulinarne niemalże się stykają. I tak kuchnia Bangladeszu jest tak różna od kuchni południowych Indii, jak dania marokańskie od greckich. W ponad 150 przepisach autorzy zachwycają nas niuansami kulinarnymi tych sąsiadujących ze sobą krajów, na ponad 200 zdjęciach uchwycają tajemniczość i piękno wielu egzotycznych miejsc, a w ponad 40 esejach opisują ten niezwykły rejon świata. To książka zarówno do gotowania, oglądania, jak i do czytania.

kilka słów o przepisach
Przepisy w książce zostały podzielone według następujących kategorii:
- czatni, salsy, sambole (14 przepisów)
- sałatki, świeże i gotowane (14 przepisów)
- ryż (16 przepisów)
- pieczywo (14 przepisów)
- warzywa (23 przepisy)
- soczewica (10 przepisów)
- ryby i owoce morza (9 przepisów)
- kurczak i jajka (10 przepisów)
- jagnięcina, wołowina i wieprzowina (11 przepisów)
- jedzenie uliczne, przekąski i napoje (15 przepisów)
- słodycze (11 przepisów)
- spiżarnia (10 przepisów)
Tylko niektóre z nich opatrzone są zdjęciami. Każdy przepis poprzedzony jest komentarzem autorów, opisującym pochodzenie, rejon i ich pierwsze spotkanie z daną potrawą. Często podano też substytuty egzotycznych i trudno dostępnych poza subkontynentem składników. Na końcu książki znajduje się dość obszerny słowniczek.


przepisy już wypróbowane
dhal z mleczkiem kokosowym, mizeria lankijska, bananowe lassi, koat pitha, samosy, ryż po lankijsku, naan, curry białe z krewetek, malpuas, biryani, cachoombar, chapatis

A teraz pytanie i niespodzianka: tak się dziwnie złożyło, że mam jeszcze jeden, nowy, zafoliowany egzemplarz tej książki (o backorderach w amazonie i tym, że przez nie czasem zamawiam coś dwukrotnie mogłabym dużo pisać). Chętnie ją oddam w dobre i zainteresowane kuchnią indyjską ręce. Nie mam jednak pomysłu na konkurs. Pomożecie?

Mangoes & Curry Leaves: Culinary Travels Through the Great Subcontinent by Jeffrey Alford & Naomi Duguid. Artisan 2005. 381 stron. Cena w amazon.co.uk - 18,75Ł (twarda oprawa) plus koszty przesyłki.

2 komentarze:

Paula pisze...

ten rodzaj kuchni jest dla mnie zupełnie nieznany, jednak Twój post wzmógł moje zaciekawienie w tej kwestii :)

asieja pisze...

lubię znajdowac takie informacje
o książkach, o których istnieniu może nigdy bym się nie dowiedziała..

Blog Widget by LinkWithin